Jau vairāk kā divdesmit gadus Francija ir viens no iecienītākajiem tūrisma galamērķiem. Ik gadu tā uzņem apmēram 80 miljonus tūristu. Cilvēki no visas pasaules apjūsmo Francijas kultūru, brīnišķīgos dabasskatus, izsmalcinātos ēdienus un vīnus, kā arī romantiskās pilis un gleznainās lauku ainavas.

Ko apskatīt?

Marseļa

Viena no Eiropas vecākajām pilsētām un Francijas otra lielākā pilsēta. Marseļa ir liela Vidusjūras ostas pilsēta, kas atrodas Francijas dienvidaustrumu krastā. Marseļā ir idillisks klimats, viduslaiku arhitektūra un izcilas kultūras vietas, tomēr vienlaikus tā ir arī dzīvīga pilsēta ar universitātēm un biznesa centriem. Marseļas sirds ir tās vecā osta. Atrodoties diviem vēsturiskajiem fortiem, rosīgā osta ir piepildīta ar kafejnīcām, veikaliem un bāriem. Viena no Marseļas labākajām atrakcijām – Calanques – ir majestātiskas kaļķakmens klintis ar pārsteidzoši zilu ūdeni.

Liona (Lyon)

Atrodoties centrālaustrum Francijā, Liona bieži tiek uzskatīta par trešo populārāko Francijas pilsētu. Vienlaikus vēsturiski tā ir arī trešā lielākā Francijas pilsēta, kas pazīstama ar tās vēsturisko arhitektūru, gardajiem ēdieniem un dinamisko kultūru. Liona sastāv no vairākiem tās reģioniem, kas katrs glabā kādu interesantu dārgumu. Piemēram, Presqu’île ir pilsētas sirds ar restorāniem un bāriem, savukārt Croix-Rousse ir pazīstama ar simtiem slēpto eju un ieliņu. Fourvière atradīsi romiešu drupas, gotikas laika baznīcas, tad vēl Brotteaux ir turīgo rajons, kurā atrodas skaistais Tete d’Or parks.

Strasbūra

Atrodoties uz Francijas un Vācijas robežas, Strasbūra ir vairāku nozīmīgu Eiropas Parlamenta un Eiropas Padomes institūciju mītnes vieta. Vienlaikus pilsētas vēsturiskais centrs padara šo pilsētu par vienu no labākajām vietām visā Francijā. Šeit saplūdusi franču un vācu arhitektūra, kur tūristi var atrast lieliskus muzejus, veikalus, kafejnīcas un vairākas īpašas vietas, piemēram, Gotikas laika katedrāli ar sarežģītiem kokgriezumiem un 300 gadu vecu, joprojām darbojošos, astroloģisko pulksteni.

Luāras ieleja

Populāra tūristu vieta ir arī Luāras ieleja, kas atrodas Francijas vidienē. Luāras ielejā atrodami brīnišķīgi dabasskati, lieliskas pilis, gleznaini vīna dārzi un mazi ciematiņi. Luāras ieleja stiepjas gar Luāras upi 280 km garumā. Vienlaikus tur atrodami arī daži no slavenākajiem kalnu slēpošanas kūrortiem tādiem kā Chambord, Amboise, Rivau, Chinon and Chenonceau. Ielejā atrodas arī vairākas vīna darītavas, kas tūristiem piedāvā dažādas ekskursijas un vīna degustācijas.

Bordo (Bordeaux)

Ostas pilsēta, kas atrodas pie Garonnas upes, tikai pusstundas attālumā no Atlantijas okeāna. Šajā ostas pilsētā atradīsiet lielisku arhitektūru, īpašas vēsturiskas vietas, iepirkšanās un pasaules klases mākslas un kultūras centrus. Bordo pilsētas centrā atrodas vairāk kā 350 dažādi vēsturiski objekti, piemēram, viduslaiku baznīcas, skaisti seni tilti. Tāpat pilsētā atrodas vairāki skatu laukumi. Brauciens uz Bordo būtu nepilnīgs bez vietējās vīna pasaules apskates. Ir vērts apskatīt skaistos vīna dārzus, gleznainos ciematus un pilis.

Luberona

Ja vēlaties iepazīt Francijas dienvidu šarmu, Luberona ir lielisks galamērķis. Tā ir paradīze franču sabiedrībai, tāpat kā amerikāņiem un angļiem, kas atbraukuši uz vasaras mēnešiem izbaudīt lieliskos franču ciematiņus. Šis reģions Provansas centrā kļuva populārs pateicoties Peter Mayle grāmatai par dzīvi Provansā. Tās sārtie meži, lavandu lauki, zemnieku tirgi un krāsainā arhitektūra uzreiz liek saprast, kāpēc šo vietu var uzskatīt par tūristu magnētu. Lielisks suvenīrs no šī reģiona ir Oppede le Vieux ciemata keramika, kas joprojām saglabājusi viduslaiku noskaņu.

Monsenmišela (Le Mont-Saint-Michel)

Monsenmišela akmeņainā sala atrodas Francijas ziemeļrietumu piekrastē Normandijā, paceļoties virs dažiem no Eiropas spēcīgākajiem paisuma viļņiem. Ūdens līmenis tur var svārstīties pat par 14 m. Tā ir viena no populārākajām salām Francijā, kurā atrodas vidusslaiku celtnes, kā arī visam pāri paceļas Monsenmišelas klosteris, kas sākotnēji tika būvēts mūkiem. Šis klosteris dibināts ap 708. gadu.

Franču Rivjēra (Cote d ‘Azur)

Franču Rivjēra atrodas Vidusjūras piekrastē un ir atpazīstama, kā populārs bagāto un slaveno tūristu galamērķis. Lai gan visatpazīstamākā ir Santropēza, Monako, kā arī Kannas, pateicoties filmu festivālam, tur atrodami arī citi ne mazāk pievilcīgi galamērķi, piemēram, Eze, Saint-Paul de Vence un Grasse. Šajā reģionā visu gadu ir patīkami silts klimats, neskatoties, ka atrodas Vidusjūras pašos ziemeļos.

Parīze

Parīze ir viena no populārākajiem tūrisma galamērķiem, kas ik gadu piesaista ap 45 miljoniem apmeklētāju. Parīze tiek saukta par gaismas pilsētu, mīlestības pilsētu, modes galvaspilsētu. Tā ir atpazīstama pēc tās romantiskās atmosfēras un kā vieta, kur apvienojas bizness, izklaide, gastronomija, māksla un kultūra. Parīzes atpazīstamākās vietas – Eifeļa tornis, Triumfa arka, Parīzes Dievmātes katedrāle. Vienlaikus Parīze ir mājvieta vairākiem pasaules labākajiem muzejiem, piemēram, Luvra un Orsē muzejs.

Ko nogaršot Francijā?

Krepes

Pastaigājoties, īpaši pa Parīzes centru, uz ielas Jūs redzēsiet vairākas vietas, kas piedāvā dažādu veidu plānās pankūkas. Krepe būs lieliska alternatīva pēcpusdienas uzkodai – svaigi cepta, salda vai sāļa. Ar dažnedažādiem pildījumiem, tās būs svaigi, tikko Jums pagatavotas.

Kruasāns

Ejot garām jebkurai beķerejai Jūs būsiet apburts no pēc silta sviesta smaržojošiem svaigiem kruasāniem. Šis ir tas, ko Parīzē varat baudīt agrā rīta pastaigā kamēr pilsēta vēl tikai mostas. Jāatzīst gan, ka aizvien mazāk beķerejas kruasānus cep uz vietas, ļoti bieži tie tiek aizvietoti ar jau saldētiem pusfabrikātiem, tāpēc pirms pirkšanas vari vēl pie pārdevēja noskaidrot to pagatavošanas metodi.

Kafija

“Un café” kādreiz nozīmēja tikai vienu lietu – rūgtu, stipru espresso. Savukārt pēdējo gadu laikā ir uzaugusi jauna kafijas paaudze ar rūpīgi izvēlētām un svaigi maltām kafijas pupiņām. Tas gan joprojām nenozīmē dzert kafiju ar pienu, latte u.tml. Tāpat izplatīta ir tējas dzeršanas tradīcija.

Bagete

Francijas prezidents Emanuels Makrons ir ierosinājis, lai franču bagetei tiktu ieviests UNESCO statuss un atpazīstamība, tomēr patiesībā daudzi franču maiznieki uzskata, ka bagetei būtu vēl augstāks statuss. Kopš 1994. gada Parīzē tiek rīkots ikgadējs konkurss, lai noskaidrotu labāko bageti, tā uzvarētājs iegūst 4 000 eiro, kā arī tiesības piegādāt bagetes Elysée Palace.

Bujabēze

Viszivīgākais no ēdieniem, tāpat kā citi klasiskie franču ēdieni, aizsākās kā nabadzīga vīra ēdiens. Marseļas zvejnieki reiz savārījuši sev visus tos zivju pārpalikumus, kurus nav izdevies pārdot. Šobrīd bujabēze tiek pasniegta smalkākajos franču restorānos. Tiek pasniegta kā buljona zupa ar vismaz 5 dažādām zivīm. Francijas dienvidos savukārt šis ēdiens tiek pasniegts sautējuma formā. Vislabāk šo ēdienu, protams, baudīt Marseļā.

Cassoulet

Sautētas baltās pupiņas, desiņas, augšpusē kraukšķīgs cūkgaļas konfits. Šis ēdiens īpaši izplatīts Francijas dienvidrietumiem, kur tas vienlaikus sastopams visdažādākajās variācijās – ar pievienotiem tomātiem vai bez, ar vistu vai jēru.

Jūras veltes

Gliemežjūras veltes ir tā sastāvdaļa, kuru var minēt gandrīz katrā franču ēdienā jau tāpēc vien, ka vietējie ir kā apmāti ar tiem. Īpaši austeres, kuras pasniedz ar šampanieti un safrānu.

Ceptas mīdijas, kas pasniegtas kopā ar frī kartupeļiem tiek uzskatītas par vienu no Francijas nacionālajiem ēdieniem. Nākot no Normandijas, Francijas ziemeļos, tās iesauktas par mīdijām zvejnieku gaumē. Francijā šis pat tiek uzskatīts par fast food.

Tartiflette

Šis ir lieliski saglabājies Savoyard ēdiens, kas sastāv no kartupeļiem, bekona un sīpoliem, kas vienmērīgi pārklāti ar Reblochon sieru.

Ko vērts iegaumēt ceļojot uz Franciju?

Tās interesantais ģeogrāfiskais novietojums

Der atcerēties, ka Francija nenozīmē tikai Parīzi. Francija ir viena no ģeogrāfiski visdažādākajām valstīm Eiropā. Sākot no tās Vidusjūras piekrastes līdz pat Pireneju kalniem. Katra Francijas ainava ir unikāla, tāpēc ir apskates vērta.

Ceļot ārpus sezonas

Vislabāko Francijas pieredzi gūsiet, ja ceļosiet ne tūristu sezonā. Nav noslēpums, ka jūlijs un augusts ir mēneši, kad valstī ieplūst visvairāk tūristu, ņemot vērā arī skolēnu brīvlaiku ne tikai Francijā, bet arī visā Eiropā. Ja vēlaties izvairīties no cilvēku pūļa, apmeklējiet Franciju pirms jūnijā vai pēc septembra.

Esiet pieklājīgs

Vienmēr, pirms jautā jebko, sāc sarunu sasveicinoties Bonjour vai Bonsoir. Tie pat varētu tikt uzskatīti par svarīgākajiem vārdiem franču vārdu krājumā

Iemācieties dažas pamatfrāzes pirms dodaties ceļā

Lielākoties Francijā viss būs pieejams pat nezinot ne vārda franciski. Tomēr Jūsu ceļojums tikai iegūs, ja mēģināsiet kaut nedaudz apgūt šo valodu. Tās var būt standartfrāzes, kā, piemēram, Bonjour (labdien), S’il vous plait (lūdzu),  Pardon  (atvainojiet), Merci (paldies) and Au Revoir (uz redzēšanos).

Vilcieni ir ērts pārvietošanās veids

Francijā vilcienu tīkls ir izveidots pa visu teritoriju, kā arī tas kursē pietiekami bieži. Tomēr tas var nebūt ļoti lēti. Izmanto SNCF mājas lapu, lai uzzinātu par izdevīgākajām cenām, turklāt rezervējot biļetes jau laicīgi, ietaupīsiet naudu.

Svētdienas ir ģimenei

Principā visā valstī svētdienās ir miers. Svētdienas joprojām ir dienas, kad visa ģimene satiekas, lai kopīgi pavadītu, piemēram, pusdienas. Tomēr jāatzīst, ka arī šis ar laiku mainās. Var atrast arī atsevišķus lielveikalus vai pārtikas veikalus, kas vismaz pāris stundas būs atvērti arī svētdienās. Tāpat populārākajos tūrisma galamērķos svētdiena var būt kā citas darba dienas.